Home Decor
-
Avalyah A2900023 Vase
(Home Decor - Vases & Bowls)This ceramic vase makes a relaxed style statement. Its casual design and earthy burnt umber glaze complement your laid-back sensibilities. Delightfully simple and simply delightful, this vase subtly wows on its own or when filled with your favorite flowers whether it's displayed indoors or out.
$49.95
$79.95
Save $30.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Avalyah |
| Type | Vases & Bowls |
| Style | Casual |
| Color | Burnt Umber |
| Material | Ceramic |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Made of ceramic • Burnt umber glaze • Indoor/outdoor safe • Watertight; suitable for fresh florals and greenery |
| DIMENSIONS | |
| Width | 6.88 inch(es) / 17.48 cm |
| Height | 14.88 inch(es) / 37.8 cm |
| Depth | 6.88 inch(es) / 17.48 cm |
| Weight | 13.01 lb(s) / 5.9 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 19.75 inch(es) / 50.17 cm |
| Height | 18.5 inch(es) / 46.99 cm |
| Depth | 10.25 inch(es) / 26.04 cm |
| Weight | 16.01 lb(s) / 7.26 kg |
| Volume | 2.17 cu. ft. / 0.06 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052880434 |
